SO6: Je divadlo s herci s jinakostí umělecké dílo nebo i terapie? A pokud terapie, tak pro koho vlastně?

Přemýšlejme o důvodech, které mohou vést lidi k tomu, aby vytvořili divadelní inscenaci. Proč to vůbec dělají? A jaké důvody mohou mít herci s jinakostí? Jsou stejné nebo se liší?

Diskuze divadelních kritiků CZ

AvatarKdyž o tom mám přemýšlet a diskutovat, tak mě zajímá to pozadí a způsob vzniku. Nakolik je to direktivní vedení a nakolik je to terapeutické. Jak moc pracují s tímhle aspektem.
Divadelní kritička 1
AvatarA přišlo by ti to v pohodě, kdyby to nebylo pro ně v něčem přínosné, prostě by to jen dělali?
Výzkumnice
AvatarTo nevím no. Proč by to dělali, kdyby to nebylo pro ně přínosné v něčem?
Divadelní kritička 1
AvatarTak kdyby za to dostali peníze?
Výzkumnice
AvatarUmí člověk s DS spravovat své finance?
Divadelní kritička 1
AvatarA řekněme, že je dostávají.
Výzkumnice
AvatarNevím
Divadelní kritička 1
AvatarNebo třeba jinou formu odměny.
Divadelní kritička 2
AvatarTřeba čokoládu.
Divadelní kritička 1
AvatarA hodně velkou.
Výzkumnice
AvatarTo už je jako když chceš po dětech, aby ti řekli básničku, a ty jim za to něco dáš. A to mi nepřijde úplně v pořádku. Takže asi ne.
Divadelní kritička 2

Divácká diskuze po představení Who Am I? CZ

AvatarMyslím, že terapeutický vliv to má bezpochyby na ty aktéry, ale myslím, že i na diváka.
žena 1
AvatarJá bych to asi nenazvala terapií, ale edukativním efektem. Já tam terapeutický podtext nevnímám, když beru v potaz to, jak fungují klasické terapie a na co míří. Spíš v tom vidím určitou edukaci pro školy či širokou veřejnost, dále i pro rodiče herců nebo pro herce samé. Oni se tím učí, co všechno zvládnou, kolik témat se pro ně otevírá a kolika tématům mohou rozumět, o co se mohou zajímat…
Maminka herečky s DS z Divadla Aldente: Já musím říct, že pro mne to velmi terapeutické je, jelikož jsem v pozici rodiče, jehož dítě začíná být nálepkováno.
žena 2
AvatarA nemyslíš, že by to terapeutické mohlo být pro ty aktéry během zkoušení, že se třeba mohou smířit s tím nálepkováním nebo tak?
žena 3
AvatarTahle možnost tam určitě je, ale nenazvala bych to terapií, protože tam při zkoušení nebo představení není žádný profesionál, který by tu terapeutickou rovinu hlídal. Můžou se s něčím vyrovnávat, ale mohlo by je to zasáhnout i tak, že se dostanou do špatného stavu, a stane se něco, co je jim nepříjemné, ale najednou tam není nikdo, kdo by je z toho vyvedl.
žena 2

Diskuze po představení Stand Up Down CZ

AvatarJá třeba chodím do divadla, abych vypla od toho vnějšího, hektickýho světa. Dobít baterky. Chodím si dobít baterky mezi lidi s jinakostí.
žena 1
AvatarJak přesně se nabíjí?
výzkumnice
AvatarJe to tím, jak oni dokážou vnímat svět úplně jinak, neřešej věci, co my věčně řešíme, a otevírá to zas na chvíli takovej jinej pohled. Že si vlastně furt vším nepotřebujou zatěžovat hlavu…
žena 2

Diskuze po představení

AvatarMůže být takové představení určitá terapie i pro diváky?
výzkumnice
AvatarTo určitě taky, protože jim to dá šanci změnit názor. Může to změnit jejich perspektivu ohledně toho, čeho jsou jiní lidé schopní, a pomůže jim to zbavit se stereotypních představ o druhých a o tom, co dokážou.
Studentka divadelní vědy s jinakostí, GB
 

Další Sokratovské otázky:

Zajímá nás, jak se Vám web líbí.
Stačí vyplnit jednoduchý dotazník, zabere to sotva minutu.