ZKUS SI MÍT DOWNŮV SYNDROM!

Je všeobecně známo, že lidé s Downovým syndromem mají určitý stupeň mentálního znevýhodnění. Málokdo ale také ví, že každý člověk s DS má i určitý stupeň hypotonie, neboli sníženého svalového napětí. Co to vlastně je? Jakým způsobem to ovlivňuje obyčejné věci, které děláme každý den? Vyzkoušejte si to v našem testu!

POPELČIN TEST

Úkol: Nasypej do misky čočku a hrách a důkladně je promíchej.
Navlékni si rukavice a začni přebírat!

Vysvětlení: Vlivem svalové hypotonie mají lidé s DS snížený cit v prstech, který se dá přirovnat k situaci, kdy máme rukavice. Jemná motorika je proto pro ně ztížená.

TEST TEPLÉ VODY

Úkol: Vezmi dva hrníčky a nalej do nich horkou vodu. Na jednu ruku si navlékni gumovou rukavici a na druhou nikoli. Nachystej si ukazováčky a současně je ponoř do hrnečků.

Vysvětlení: Lidé s hypotonií cítí chlad, teplo či bolest o trochu později. To se dá nasimulovat právě gumovou rukavicí. Je typické, že dítě s DS vztáhne ruku nad svíčku a ucukne s ní, až když je opravdu popálené. Garantujeme Ti, že prst bez rukavice vystrčíš z nádoby mnohem dříve než prst v rukavici!

Tip: Můžeš si zkusit navléknout dvoje nebo dokonce troje gumové rukavice - nasimuluješ tím větší hypotonii. Prst ti pak v horké vodě možná vydrží dlouho!

POLŠTÁŘOVÝ TEST

Úkol: Vezmi dva polštáře a obvaž si je kolem chodidla. Zkus chodit!

Vysvětlení: Tělo, které má snížené svalové napětí, si můžeme představit jako pytel s pískem - obtížněji drží pohromadě. Člověk s hypotonií musí na stejnou věc vynaložit více energie - při chůzi např. v prvé řadě drží tělo pohromadě podobně, jako noha drží polštáře.

Tip: Můžeš měnit velikost polštáře, nebo si na nohu zkusit navázat polštáře dva.

PIŠKOTOVÝ TEST

Úkol: Vezmi tři piškoty a dej si je do pusy. Zkus říct nějaký jazykolam s precizní výslovností!

Vysvětlení: Lidé s Downovým syndromem mají často menší prostor v dutině ústní, a proto je i výslovnost pro ně náročnější. Díky piškotům prostor v ústech zmenšíme.

Tip: Množství piškotů v puse můžeš libovolně měnit.

ZUBAŘSKÝ TEST

JEN PRO OTRLÉ!

Úkol: Jdi za zubařem a nech si píchnout umrtvující injekci. S takto ošetřenými ústy začni trénovat jazykolamy!

Vysvětlení: Vlivem hypotonie mají lidé s Downovým syndromem menší citlivost v ústech a na jazyku. Může to být podobné, jako když vám pomalu začíná působit umrtvující injekce u zubaře.

TEST “SLADKÉHO SPÁNKU”

Úkol: Nachystej si polštář a lehni si do této polohy. Usni! Dobrou noc a sladké sny!

Vysvětlení: Díky hypotonii jsou lidé s Downovým syndromem hypermobilní. Tato poloha nezpůsobuje většině z nich žádné potíže a někteří v ní mohou klidně i spát.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Při dnešní příležitosti vám nabízíme, abyste si vyzkoušeli některé prožitky, jaké to je mít Downův syndrom. Tuto „inspiraci“ pro vás připravilo Divadlo ALDENTE na stránkách projektu BeIN!(clusive) a jmenuje se „Zkus si mít Downův syndrom“. […]